کسانی که از ناراحتی دیابت رنج میبرند میتوانند روزه نگیرند؟

بیماری دیابت سرانجام زیاده خوری و یا چاقی بیش از حد و یا عواملی از این قبیل باعث ابتلای فرد میشود. امروزه به طور کلی در جهان و به طور خاص در کشور خودمان روبه افزایش بوده، به ویژه در افراد بالای چهل سال لازم است از عوامل این بیماری دوری کنند،چه آن عواملی که سبب ابتلا به دیابت شده و چه آن عواملی که  در مبتلایان،منجر به بالارفتن قند خون می شود.
آن دسته از بیمارانی که تنها با پرهیز کردن ،مشکل شان حل می شود میتوانند روزه خود را بگیرند که این کار حتی باعث می شود قند خون شان نیز پایین بیایید.
و آن دسته از بیمارانی که  برای دیابت داروهای مرتب مصرف میکنند ،آنانی که دو عدد قرص مصرف میکنند میتوانند هنگام سحر یک دوم از قرص شان  و هنگام افطار یک قرص کامل را مصرف کنند به این دلیل که دچار افت قند خون نشوند چرا که پایین آمدن قند خون به مراتب می تواند از بالا رفتن آن خطرناک تر باشد.
آن دسته از افرادی که هنگام روزه گرفتن دچار افت قند خون می شوند و همچنین سردرد و سرگیجه دارند و ناتوان می شوند ،لازم است  روزه خود را باز کنند.
به طور کلی آن دسته از کسانی که از دیابت رنج میبرند زمانی که دچار سر درد و ناتوانی جسمی  شدند ،میتوانند روزه خود را بشکنند.
آن دسته از کسانی که تا قبل از سنین سی سالگی و در جوانی دچار دیابت می شوند هم می توانند روزه نگیرند.
آن دسته از افراد دیابتی که از انسولین استفاده می کنند هم می توانند روزه نگیرند.
آن دسته  از افراد دیابتی که سه نوبت قرص مصرف می کنند و یا از سه بار بیشتر دارو داشته باشند هم میتوانند روزه نگیرند.
آن دسته از افراد دیابتی که قند خونشان بالا و  پایین شده و کنترل آن سخت است هم میتوانند روزه نگیرند.
خانم بارداری که دچار دیابت هست، نیز میتواند روزه نگیرد.
آن دسته از مبتلایان به دیابت که مدت زیادی دچار دیابت بوده اند و به جسم شان آسیب رسانده باشد مانند آسیب رساند به چشم،اینان نیز میتوانند روزه نگیرند.
آن دسته از افراد که به دلیل ابتلا به دیابت زیاد میخوابند هم میتوانند روزه نگیرند.
آن دسته از مبتلایان به دیابت، که روزه میگیرند لازم است قبل از ماه رمضان ویزیت دکتر متخصص بشوند تا برنامه ی مناسب به خود را بگیرند و همچنین لازم است هنگام افطار آب زیاد به همراه چند دانه خرما بخورند سپس وعده ایی سبک از غذا  بخورند و همچنین بعد از برگشتن از نماز تراویح نیز وعده ی سبک  دیگری بخورند و هنگام سحر هم وعده ایی از نان بخورند.


مشاوره پزشکی دینی